1. Ne concentram mai…

mult pe ce nu avem sau ne-ar fi placut sa avem decat pe modul in care putem utiliza ce avem la potential maxim. 

De cand nu ratez nicio zi fara sa joc macar o partida de sah sau macar sa discut cu fiu-miu despre asta, gasesc multe paralele intre jocul asta si viata cotidiana. 

La sah, daca ai gresit si ti-ai pierdut o piesa importanta aiurea, nu ai alta sansa decat sa iti regandesti strategia in functie de piesele de pe tabla. 

Realitatea imediata te obliga sa actionezi, fiind si contratimp, constant proactiv. 

“Ce bine era sa am regina aici” sau “ce bine era sa nu fi pierdut calul”, nu imbunatateste cu absolut nimic, niciodata situatia. 

Istoricul Will Durant scria ca cele mai multe batalii au fost castigate de cei mai flexibili in a-si ajusta situatia de pe front, nu de cei care au avut o strategie extraordinara cand a inceput conflictul sau cei care erau mai multi, mai bine inarmati.  

Sa pierzi desi ai facut maximum cu ceea ce ai avut la indemana e mereu onorabil. 

2. Editiile de saptamana asta: 

Pe maine, 

Vlad

P.S. “Real wealth is:

not having to go to meetings 

not having to spend time with jerks

not being locked into status games 

not feeling like you have to say “yes” 

not worrying about others claiming your time and energy 

Real wealth is about freedom. Money can help achieve these things, but there are plenty of people who make lots of money yet aren't free.”

P.P.S. Azi la 20.00 e podcastul cu MRU, o discutie foarte asezata despre o groaza de subiecte interesante: Ucraina, Rusia, spioni, relatie SIE-SRI, Iran vs Israel, povesti istorice, etc. E unul din episoadele de care sunt foarte mandru. 

Reply

Avatar

or to participate

Keep Reading