1. Am un prieten care e demonstrat…

foarte destept. Il simti inca de la primele discutii. 

Te poate plimba prin matematica, AI, investitii, istorie, fara sa te plictiseasca. 

Are un job extrem de bun la Londra, a lucrat pentru fonduri imense ale lumii, e prezent de multe ori in discutii si camere destul de exclusiviste. 

Are insa si un blindspot. Constant il urmareste o uimire de tipul: “Nu inteleg cum oamenii pot sa creada/faca/zica…". 

Ascultandu-l des am realizat ca asta e un reflex natural atunci cand esti peste medie de inteligent, asa cum e cazul tau daca ma citesti acum. 

E perfect firesc sa ti se para ca majoritatea oamenilor din societate au idei gresite, iau decizii proaste, etc. De aia esti peste medie. 

Semnele de intrebare trebuie sa iti apara cand tu esti de acord cu ei, nu sa ai pretentia ca ei sa actioneze la fel ca tine. 

2. Contraintuitiv, o capcana in care cadem prea des: 

Pe maine, 

Vlad

P.S. “We often avoid taking action because we think “I need to learn more,” but the best way to learn is often by taking action.”

Reply

Avatar

or to participate

Keep Reading